czwartek, 30 sierpnia 2012

Kupno konia


Jak kupować konia

Przed podjęciem decyzji o kupnie swojego konia należy najpierw dokładnie przemyśleć sprawę zakupu. Jaki rodzaj jazdy chcesz uprawiać? Czy ma to być koń uczestniczący w poważnych zawodach czy też ma być tylko zwierzęciem do jazdy w teren dla wypoczynku?
  Odpowiedź na te pytania jest uzależniona od tego jakie masz umiejętności jeździeckie, jaki jesteś wysoki (lub niski) i charakteru, Twojego czasu i możliwości, jakie mógłbyś poświęcić na zajmowanie się i pielęgnowanie konia, a także od tego, ile mógłbyś zapłacić za niego.
  Początkujący adepci jazdy konnej najczęściej przeceniają swoje doświadczenie i umiejętności. Wtedy najczęściej decydują się na zakup konia, który wymaga zbyt wielkiej troski. Po zakupie i „używaniu” swojego wierzchowca prowadzi to w lżejszym wariancie do utraty pewności siebie, a w najgorszym do połamania kości,  a koń pozostaje nieufny, niezadowolony i być może jego zdolności zostaną zmarnowane.
  Gdy Wasze dziecko chce mieć swojego konika, nie potrzeba kupować od razu takiego, który jest już wyszkolony i brał udział w wielu zawodach. Gdyż może on zrazić Wasze dziecko w ogóle do jazdy konnej do końca życia. Dobrze jest poszukać takiego kuca, który jest posłuszny, przyjazny i opanowany, sprawiający swoim widokiem radość dziecku i umożliwiającym mu przyjemne przejażdżki. Taki kuc jest najlepszym rozwiązaniem na początek.
  Jeżeli przyszły jeździec będzie „używał” swojego wierzchowca tylko raz lub dwa razy w tygodniu do przejażdżek w teren, to kupno konia pełnej krwi będzie wielkim błędem. Znacznie bardziej odpowiedni byłby koń półkrwi, spokojnego, który nie wymaga aż tyle opieki i nadzoru, co koń pełnej krwi. Jeśli ponadto posiadasz tylko małe pastwisko i raczej szopę niż stajnię czy zagrodę, warunki te lepiej zniesie miejscowy koń mieszanej krwi aniżeli pełnokrwisty Troughbred. Koń lepszej krwi będzie odpowiedniejszy dla kogoś bardziej kompetentnego, posiadającego już doświadczenie, znającego plusy i minusy posiadania wierzchowca.
  Uwzględniając charakter i sylwetkę przyszłego jeźdźca, człowiek niskiego wzrostu z krótkimi nogami bardziej pasuje do niższego, szczuplejszego konia. Dotyczy to nie tylko samej jazdy, ale także innych czynności związanych z jazdą, jak również pielęgnacji i opieki nad koniem.
  Jeśli jeździec jest wysoki i ma długie nogi to lepszy będzie oczywiście większy koń, jednak należy mieć na uwadze, że wysokość konia nie decyduje o tym, jak wielkie ciężary może on unieść na swoim grzbiecie. Zależy to od grubości i spoistości jego kości. Doświadczony jeździec już na pierwszy rzut oka potrafi określić, czy dany koń uniesie przyszłego właściciela. Jest to dobra wskazówka dla tych co kupują konie. Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia, to skorzystaj z pomocy kogoś bardziej doświadczonego podczas oglądania zwierzęcia. Taki ktoś potrafi dostrzec wiele pułapek, których niedoświadczony kupiec nawet nie ma pojęcia.
  Osoby o nieco gwałtownym usposobieniu mogą mieć pobudzający wpływ na spokojnego konia, podczas gdy osoby spokojne mogłyby tego konia nakłonić jedynie do snu. Rozsądne jest zatem, aby jeździec o spokojnym usposobieniu dosiadał konia o bardziej żywiołowym charakterze, a osoba bardziej energiczna konia o łagodnym usposobieniu. Koń o dopasowanym temperamencie do właściciela dostarcza mu znacznie więcej satysfakcji i zadowolenia niż zwierzę o niedopasowanym charakterze. Należy więc też rozważyć tę sprawę podczas kupowania konia.
  Zanim zdecydujesz się na kupno konia rozważ koszty jego utrzymania, wyżywienia, opieki weterynaryjnej, ubezpieczenia, napraw osprzętu oraz ewentualnie opłat wstępu na pokazy i wydatki związane z przewożeniem konia na zawody.
  Nie popełnij błędu , kupując młodego konia z powodu niskiej ceny, z nadzieją, że możesz go jeszcze wszystkiego nauczyć. Dwu- lub trzyletni koń może być tani, lecz w tym wieku może być jeszcze nie ujeżdżony; więc może być niedostatecznie lub wcale nieprzygotowany do konnej jazdy. Jeśli nie masz dużego doświadczenia jeździeckiego lub fachowej pomocy, nie kupuj konia, które ma mniej niż sześć lat, ponieważ najlepszy wiek wyszkolonego konia wynosi od sześciu do dziesięciu lat. Ich cena wzrasta do osiągnięcia 7 roku życia, a następnie stopniowo spada do lat 12, po czym się załamuje. Nie oznacza to, że konie mające powyżej 12 lat są bezwartościowe. Niektóre z nich są bardzo dobrze wyszkolone i mogą służyć przez kilka następnych lat. Początkującemu miłośnikowi jeździectwa mogą one dostarczyć wiele zadowolenia.
  Jeśli masz mało czasu na poszukiwanie odpowiedniej maści, to wiedz, że konie siwe potrzebują dużo czasu na ich pielęgnację i czyszczenie plam powstałych w stajni i nie tylko. Utrzymanie wałacha jest mniej kłopotliwe niż klaczy, które w niektórych okresach mogą być bardzo drażliwe i pobudliwe. Jednakże klacze mogą być oczywiście wykorzystane później do celów hodowlanych, co może być ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
  Po podjęciu decyzji o tym, jakiego konia chcemy kupić i gdzie będziemy go trzymać pozostaje kwestia gdzie go możemy kupić.
  Renomowana stadnina, w której można sobie pojeździć, może bez trudu znaleźć nam odpowiedniego konia, zwłaszcza jeśli zwierzę pochodzi z ich własnej stajni. Nie należy kupować jednak doskonałego konia wykorzystywanego w celach szkoleniowych, spokojnego podczas jazdy, który miał określone godziny pracy. Koń taki – pozbawiony swojego dotychczasowego, znajomego otoczenia i regularnych wyjazdów w teren – może przysporzyć więcej kłopotów niż zadowolenia.
  Częste oglądanie pokazów lub członkowstwo w lokalnym klubie jeździeckim jest dobrym sposobem zdobywania informacji o koniach do zbycia. Należy jednak dowiedzieć się dlaczego konie te są na sprzedaż. Ważną rzeczą jest także poznanie zwierzęcia w akcji, kiedy ma okazję zaprezentować wszystkie swoje umiejętności.
  Konie ze nieczystym stawem skokowym należy z góry wykluczyć. Również konie, które w ruchu wykręcają stawy skokowe na zewnątrz. Schorzenie to powoduje, że kopyto przy stąpaniu wykręca się.
  Prywatni sprzedawcy koni ogłaszają się najczęściej w lokalnych czasopismach o tematyce jeździeckiej. Przejrzyj najpierw ogłoszenia z najbliższej okolicy, gdyż właściciele na ogół nie sprzedają złych koni komuś z najbliższej okolicy oraz ze względu na wysokie koszty zwierzęcia z odległej okolicy. Często można wiele dowiedzieć się o koniu, czytając między wierszami.
  Istnieje oczywiście wielu godnych zaufania sprzedawców, którzy z wielką ochotą pomogą Ci znaleźć odpowiedniego konia. I w tej sytuacji nie udawaj, że jesteś bardziej doświadczony niż to jest w rzeczywistości, ponieważ sprzedawca w dobrej wierze sprzeda Ci zwierzę dobrane do Twoich umiejętności. Następną możliwością jest kupno konia na aukcji, lecz jest to zalecane wyłącznie dla doświadczonych jeźdźców, ponieważ nie ma możliwości wypróbowania konia przed zakupem.


1 komentarz:

  1. ja nadal nie wiem jakiego konia kupić ale szukam na stronie giełda-koni

    OdpowiedzUsuń